2017-08-30 11:35
Papp Gergely
Címkék:számlázásnavszámlázó programszámlázó bekötés
Az NGM tervezete szerint 2018. július 1.-el a számlázó programoknak online összeköttetésben kell lenniük a NAV központi adatbázisával és a 100.000.- Ft (azaz Egyszázezer) -ot elérő ÁFA tartalmú számlákról adatot kell szolgáltatnia. Ez még csak tervezet, valószínűleg több ponton is változni fog, de az irány adott.
A tervezettel kapcsolatban foglaltam össze a legfontosabbakat.
Elvileg...
Ne higgyen a szóbeszédnek!
Alább összefoglaltam a témával kapcsolatos törvények ide vonatkozó részeit.
A hivatalos tervezet (letölthető)
http://www.kormany.hu/download/2/1a/11000/szamla.zip#!DocumentBrowse
Az eredeti rendeletről
23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet a számla és a nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint az elektronikus formában megőrzött számlák adóhatósági ellenőrzéséről
http://opd.hu/blog/id/nav_szamlazo_program_kovetelmenyek
A módosítás lényeges elemei
Egy másik változó törvény
Egyúttal megváltozik a 2003. évi XCII. törvény az adózás rendjéről is 2018. július 1.-el.
https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0300092.TV
A törvény 31/B §-a 2018. július 1-től a következő bekezdéssel egészül ki várhatóan:
A 2018. július 1-jén hatályba lépő jogszabály alapján az adózóknak lehetőségük lesz lekérdezni a számla kiállítóként és számla befogadóként az adatszolgáltatással érintett számláikat. Így az adóhivatali rendszeren keresztül megnézhetik, hogy a partnereik milyen számlákról küldtek adatszolgáltatást, melyeknél ők voltak a vevők. Ez a felület lehetőséget fog adni az adózók részére, hogy a belföldi összesítő jelentésüket könnyebben előállítsák.
2017-08-30 11:35
Papp Gergely
Címkék:számlázásnavszámlázó program
A számlázó programoknak törvény előírta szabályoknak kell megfelelniük, illetve be kell jelenteni azokat a NAV-hoz. Az ezzel kapcsolatos szabályokat foglaltam össze, eloszlatva tévhiteket és rávilágítva a fontos pontokra!
Számlázó program követelmények
Magyarul a legutolsó kiállítási dátumhoz képest korábbi kiállítású számlát nem engedhet a program.
Alapvetően azt a célt szolgálja, hogy ne lehessen utólag számlákat beszúrni. A funkció által biztosított adatszolgáltatást (ami lényegében egy lista a kiállított számlákról) a helyszíni ellenőrzéskor, vagy akár a könyvelően keresztül is kérheti a NAV.
2018. július 1.-től az online számlázó programokat be kell kötni a NAV-hoz, így elektronikus formában eljuttatva a NAV folyamatosan megkapja ezt a listát a 100.000.- Ft feletti ÁFA tartalmú számlákról.
Blogbejegyzésem a témával kapcsolatban:
http://opd.hu/blog/id/nav_online_szamlazas_2018
Fejlesztői dokumentációk
Felhasználó kötelezettsége
Ne higgyen a szóbeszédnek!
Alább összefoglaltam a témával kapcsolatos törvények ide vonatkozó részeit.
https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=a1400023.ngm
4. Számlázó programmal szembeni követelmények
8. § (1) A számlázó programmal szemben követelmény, hogy
a) a számlázó program - a (2)-(4) bekezdésben meghatározott eltérésekkel - kihagyás és ismétlés nélküli, folyamatos sorszámozást biztosítson, és
b) a számlázó programot a 11. § szerint bejelentsék, és
c) rendelkezzen a 11/A. § szerinti, „adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás” elnevezésű funkcióval.
(2) A számlázó programnak az adóalany nem magyarországi adószámán történő számla kibocsátásához a belfölditől elkülönített sorszámtartományt kell biztosítania.
9. § (1) A számlázó programot fejlesztőként, forgalmazóként értékesítő adóalany köteles az általa értékesített számlázó programot annak neve, azonosítója, a vevő neve és az értékesítés időpontja szerint nyilvántartani.
(2) A számlázó program fejlesztője, forgalmazója a számlázó programot kizárólag adóalanynak értékesítheti, aki vagy amely köteles az értékesítést megelőzően adóalanyiságát igazolni. A számlázó program fejlesztője, forgalmazója köteles a számlázó program értékesítéséről kibocsátott számlán feltüntetni a számlázó programot beszerző adóalany adószámát.
10. § (1) A számlázó program értékesítésekor, rendelkezésre bocsátásakor az értékesítő, rendelkezésre bocsátó köteles a vevő, felhasználó részére átadni vagy egyéb módon rendelkezésére bocsátani a számlázó program fejlesztője által készített felhasználói dokumentációt, valamint tájékoztatnia kell a vevőt, felhasználót a számlázó program nevéről és azonosítójáról.
(2) Az (1) bekezdés szerinti dokumentációnak tartalmaznia kell a számlázó program működésére, használatára vonatkozó részletes leírást és a számlázó program valamennyi funkciójának ismertetését. A számlázó program kizárólag a dokumentációban szereplő funkciókat hajthatja végre.
(3) A számlázó program funkcióinak módosítása esetén az értékesítő, rendelkezésre bocsátó köteles gondoskodni arról, hogy a vevő, felhasználó rendelkezésére álljon az (1) bekezdés szerinti dokumentáció funkciómódosítást leíró kiegészítése, módosítása.
(4) A számlázó programot használó adóalany az (1) bekezdés szerinti dokumentációt, valamint annak (3) bekezdése szerinti valamennyi kiegészítését, módosítását az ezen számlázó programmal kibocsátott számlában áthárított adó megállapításához való jog elévüléséig köteles megőrizni. Az adóalany ezen megőrzési kötelezettségének elektronikusan is eleget tehet.
11. § (1) Az adóalany köteles az általa használt számlázó program
a) nevét, azonosítóját;
b) fejlesztőjének nevét, és - ha van - adószámát;
c) értékesítőjének, rendelkezésre bocsátójának nevét, adószámát;
d) beszerzésének, használata megkezdésének vagy - saját fejlesztésű program használata esetén - a rendeltetésszerű használatbavételének időpontját
a d) pont szerinti időpontot követő 30 napon belül az adóhatósághoz, az erre a célra rendszeresített nyomtatványon bejelenteni.
11/A. §9 A számlázó programnak olyan önálló, de a programba beépített, „adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás” elnevezésű funkcióval kell rendelkeznie, amelynek elindításával adatexport végezhető
a) a kezdő és záró dátum (év, hónap, nap) megadásával meghatározható időszakban kibocsátott, illetve
b) a kezdő és a záró számlasorszám megadásával meghatározható sorszámtartományba tartozó számlákra.
A rendelet tartalmazza a fejlesztők számára az XML sémát is, mely pontosan meghatározza, hogy az adatokat milyen szerkezetben kell előállítani.
A NAV bekötéssel kapcsolatos blog bejegyzésem:
http://opd.hu/blog/id/nav_online_szamlazas_2018
Forrás: NAV
https://www.nav.gov.hu/nav/ado/afa080101_hatalyos/Szamlazo_programmal_s20141018.html
A számlázó program azonosítója pontosan mit jelent? A programot használóknak ugyanazt az azonosítót, vagy az adott programpéldány egyedi azonosítóját kell bejelenteniük?
A fenti előírások alapján nem kell az értékesítőnek minden egyes értékesítés esetében egyedi azonosító számot megadni a számlázó program értékesített példányához, hanem a vevőt azon azonosítóról kell tájékoztatni, amely szerint az adott számlázó programot az értékesítő nyilvántartja. Ez az azonosító a számlázó program típusának beazonosítására szolgál a Számlarendelet értelmező rendelkezésében meghatározottak szerint, így minden olyan esetben, amikor ugyanaz a típus kerül értékesítésre a vevők részére, úgy a bejelentésekben is a számlázó programot használónak ugyanazt az azonosítót kell megadnia.
Frissítés esetén is kell-e bejelentést tenni az adóhatóság felé?
A számlázó program frissítése, verzióváltása esetén nem kell ismételten bejelentést tenni, hiszen ilyen esetben a használatba vett és már bejelentett program nem – csak annak működése – változik, vagyis a korábbi név és azonosító alapján maga a program továbbra is beazonosítható marad.
A használat megkezdésének az időpontját milyen dátum szerint kell értelmezni?
A megkezdés alatt a számlázó program tényleges használatának a megkezdését kell érteni, vagyis azt az időpontot, amelytől kezdve az adóalany a jogszabály szerinti számla-kibocsátási kötelezettségét az adott számlázó program használatával teljesíti; magyarul az első kiállított számlától számított 30 nap.
Kell-e megfelelőségi nyilatkozat a fejlesztőtől?
A számla és a nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint az elektronikus formában megőrzött számlák adóhatósági ellenőrzéséről szóló 23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát vesztette a 24/1995. (XI.22) PM rendelet, amely előírta a számlázó rendszert fejlesztő cégek részére a jogszabályi megfelelőségi nyilatkozat kiállítását. Tehát nem kell.
2017-08-25 08:15
Papp Gergely
Címkék:pályázatok 2017ginopgop 3.2.2széchenyi 2020vállalatirányítási rendszer
A 2017-es pályázatok várva várt informatikai pályázatáról amely új vagy már meglévő vállalatirányítási rendszer (ERP) bevezetését, cseréjét, bővítését célozza szeretném Önnek röviden összefoglalni a legfontosabb információkat.
A lényeg
Az Ön cége kap egy új weblapot vagy webshopot, melyhez kapcsolódik számlázás, raktárkezelés, iktatás, gyártásvezérlés és minden olyan más szoftver, mellyel az ügyfelekkel tudja tartani a kapcsolatot vagy az eltárolt adatokból vezetői információkat akar kinyerni.
A szoftverek működtetéséhez szükséges eszközöket is meg tudja venni, melyek lehetnek: szerverek, számítógépek, notebookok, tabletek, nyomtatók, scannerek és rádiótelefonok.
Az elnyerhető támogatás négy paramétertől fog függeni:
Részletek
Vállalások
A támogatási kérelmet benyújtó vállalkozások az együttműködés keretében vállalják, hogy:
Ügyfélszolgálat
Ha további információkra van szüksége, forduljon bizalommal a Széchenyi 2020 ügyfélszolgálathoz a 06/1 896-0000 normál díjazású telefonszámon, ahol hétfőtől csütörtökig 8:30 - 16 óráig, pénteken 8:30 - 14 óráig fogadják hívását.
https://www.palyazat.gov.hu/telefonos_ugyfelszolgalat
A hitelkonstrukciókkal kapcsolatban javasoljuk egy MFB pont felkeresését:
https://www.mfbpont.hu/
Az alábbi célterületeket támogatja a pályázat:
Magyarország területén fiókteleppel rendelkező, kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok és szövetkezetek fióktelepei nyújthatnak be, amelyek:
Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP)
Vállalati komplex infokommunikációs és mobilfejlesztések támogatása a KKV szektorban
Hivatalos kiírás:
https://www.palyazat.gov.hu/ginop-322-824-16-vllalati-komplex-infokommunikcis-s-mobilfejlesztsek-felhalap-online-zleti-szolgltatsok-terjesztsnek-tmogatsa-1
Hivatalos felhívás (PDF):
https://www.palyazat.gov.hu/download.php?objectId=71545
Modern Vállalkozások Programja (MVP)
https://www.vallalkozzdigitalisan.hu
A Széchenyi 2020 Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programja keretében megvalósuló projekt fő célja a hazai kkv-k versenyképességének növelése.
Az országban összesen 29 fős tanácsadói hálózat segít a vállalkozásoknak eligazodni abban, hogy milyen eszközökkel vagy módszerrel érhetnek el nagyobb hatékonyságot.
Az IKT tanácsadók
A minősítésért vegye fel a kapcsolatot egy IKT tanácsadóval!
IKT tanácsadóink elérhetősége:
https://www.vallalkozzdigitalisan.hu/ikt_tanacsadok
Vállalati hírek szerint amennyiben a jelenlegi ütemben haladnak a beadások, akkor még 2017. decemberéig lehet pályázni.
Az OPENDEVEL minősített szállító!
https://www.vallalkozzdigitalisan.hu/szallito.html?id=212
A termék minősített:
https://www.vallalkozzdigitalisan.hu/termek.html?id=2670